Proboszczowie i administratorzy

PROBOSZCZOWIE i
ADMINISTRATORZY LESZCZYŃSKIEJ PARAFII

 

(uwzględniając okres przynależności kościoła w Leszczynach do parafii w Bełku w latach 1700-1919; w latach 1911-1919 parafia leszczyńska miała swojego kuratusa i administratora)

 

lp.

imię (imiona) i nazwisko

data

i miejsce urodzenia

data i miejsce święceń

urząd

i czas pobytu

data śmierci, miejsce pochówku

1.

ks. Jerzy Adam Wanetius

1617r. Pogrzebień

1644r.

proboszcz

 leszczyński

1645-1647

1705r. Pawłowice

2.

ks. Jan Żelasko

1640r. Cieszyn

21.12.

1665r.

administrator leszczyński

1678-1685

3.

ks. Szymon Antoni Nowak

1640r.

Szczedrzyk

28.03.

1671r. Nysa

administrator leszczyński

1685-1692

4.

ks. Łukasz Molendowski

administrator

leszczyński

1697-1699

5.

ks. Piotr Paweł Faber

1637r.

Sośnicowice

20.03.

1666r.

Wrocław

proboszcz

w Bełku i Leszczynach 1700-1713

1713r.

Bełk

6.

ks. Paweł Józef Oleksik

1684r.

Jaśkowice

1710r.

proboszcz

w Bełku i Leszczynach

1713-1738

1738r.

7.

ks. Ignacy Jan Gumiński

1706r.

Wodzisław Śląski

diakonat 18.09.

1734r.

komendariusz,proboszcz

w Bełku i Leszczynach

1738-1782

1782r.

Bełk

8.

ks. Stanisław Paszkowski

administrator

w Bełku i Leszczynach

1783-1784

9.

ks. Ernest Reisner

Pruszków

22.12.

1781r.

Wrocław

proboszcz

w Bełku i Leszczynach

1784-1817

10.

ks. Gaudenty Nowak,

zakonnik Braci Mniejszych
Konwentualnych

12.03.

1808r.

Głogów

administrator

w Bełku i Leszczynach

1817-1824

11.

ks. Franciszek Brosig

Trzebieszowice

07.06.

1800r.

Wrocław

administrator

w Bełku i Leszczynach

1824

Kotorz Wielki

12.

ks. Marcin Bończyk

1793/4r.

proboszcz

w Bełku i Leszczynach

1824-1830

26.03.1830r.

Bełk

13.

ks. Wawrzyniec Golla

1765r.

Dobrzeń Wielki

03.03.

1792r.

Wrocław

administrator

w Bełku i Leszczynach

1830-1831

1834

Miedźna

14.

ks. Michał Lorek

14.09.1804r.

Zimnice Wielkie

01.03.

1828r.

Wrocław

proboszcz

w Bełku

i Leszczynach

1831-1846

09.02.1868r.

Gostomia

15.

ks. Ludwik Błaszczyk

1809r.

Gliwice

25.07.

1837r.

Wrocław

proboszcz

w Bełku

i Leszczynach

1846-1868

08.03.1868r.

Bełk

16.

ks. Schneider

administrator

w Bełku

i Leszczynach

1868

17.

ks. Henryk Kańczyk,

dziekan dekanatu
wielkodębieńskiego

22.05.1831r.

Bogucice

koło Olesna

01.07.

1854r.

Wrocław

administrator i proboszcz

w Bełku

i Leszczynach

1868-1908

24.04.1908r.

Bełk

18.

ks. Franciszek Dzierżon

06.01.1879r.

23.06.

1905r.

Wrocław

administrator

w Bełku

i Leszczynach

1908

27.04.1924r.

Łubniany

19.

ks. Emil Bernacki

23.10.1872r.

Lipka

koło Piekar

21.06.

1899r.

Wrocław

proboszcz

w Bełku i Leszczynach

1908-1911

20.02.1961r.

Rydułtowy

20.

ks. Józef Komorek

30.12.1881r.

Dzielawa

23.06.

1906r.

Wrocław

kuratus,

administrator

leszczyński

1911-1919

18.12.1952r.

Ostrożnica

21.

ks. Jan Bujara

22.12.1877r.

Wielowieś

23.06.

1905r.

Wrocław

administrator

leszczyński

1919-1920

04.09.1939r.

Chorzów

22.

ks. Alfons Wycisk

02.02.1882r.

 

22.06.

1908r.

Wrocław

administrator

leszczyński

1920

23.

ks. Paweł Gediga

18.06.1887r.

Ostrożnica

22.06.

1912r.

Wrocław

proboszcz

leszczyński

1920-1926

28.05.1945r.

obóz Górna Grupa

24.

ks. Adolf Pojda

12.06.1881r.

Ligocka Kuźnia

22.06.

1907r.

Wrocław

proboszcz

leszczyński

1927-1940

20.05.1942r.

obóz Dachau Hertheim

25.

ks. Paweł Ryś

06.09.1901r.

Zgoń

24.06.

1928r.

Katowice

substytut

w Leszczynach

1940

04.08.1973r.

Książenice

26.

ks. Rafał Kaczmarczyk,

do 1953r. werbista

28.10.1911r.

Rybnik

24.08.

1938r.

St.Gabriel

administrator

leszczyński

1940-1942

17.12.1983r.

Płużnica Wielka

27.

ks. Wilhelm Pluta,

późniejszy biskup gorzowski

09.01.1910r.

Kochłowice

24.06.

1934r.

Katowice

administrator

leszczyński

1942-1945

22.01.1986r.

Gorzów Wlkp.

28.

ks. Wilhelm Dłucik

07.05.1907r.

Murcki

30.06.

1935r.

Katowice

administrator

i proboszcz

leszczyński

1945-1977

16.06.1988r.

Leszczyny

29.

ks. Stanisław Musiał,

dziekan dekanatu leszczyńskiego

18.06.1933r.

Nowy Bytom

24.06.

1956r.

Katowice

proboszcz

leszczyński

1977-1987

22.01.1998r.

Leszczyny

30.

ks. Piotr Polaczek

20.11.1944r.

Bielsko Biała

08.04.

1971r.

Katowice

administrator

leszczyński

1987

11.05.2008r.

Międzyrzecze

31.

ks. Antoni Drosdz,

dziekan dekanatu
dębieńskiego

03.06.1961r.

Krzyżowice

05.06.

1966r.

Katowice

administrator

i proboszcz

leszczyński

1987-2006

 

32.

ks. Krzysztof Fulek

27.08.1962r.

Wodzisław Śląski

13.05.

1989r.

Katowice

proboszcz

leszczyński

2006-2018

 

33.

ks. Zenon Sodzawiczny

19.06.1960r.

Ornontowice

31.01.

1987r.

Katowice

proboszcz leszczyński

2018-nadal

 
Kancelaria parafialna
Poniedziałki i Piątki:
8.30 - 11.00 i 16.00 - 18.00
Wtorki, Środy, Czwartki:
16.00 - 18.00
Soboty, Niedziele i święta:
nieczynne
W lipcu i sierpniu
Poniedziałki, Środy i Piątki:
16.00 - 18.00